V torek, 17. 9. 2025, smo se devetošolci odpravili na našo najdaljšo ekskurzijo. Pot nas je iz Križev vodila proti Kranjski Gori in naprej proti Vršiču. Najprej smo si ogledali Rusko kapelico, ki je posvečena ruskim vojakom – ujetnikom, ki so pri gradnji ceste umrli zaradi snežnega plazu. Ob kapelici je tudi spomenik v obliki piramide, ki je posvečen neznanemu ruskemu vojaku.

Med vožnjo na prelaz Vršič smo videli Ajdovsko deklico in si ogledali značilnosti alpske pokrajine.

Pot smo nadaljevali po dolini Trente mimo Bovca proti Kobaridu. Na poti smo si ogledali velika in mala korita Soče ter slap Boka, ki je s svojimi 106 m lepo viden s ceste Bovec–Kobarid.

V Kobaridu, ki je znan po burni preteklosti, so arheologi našli ostanke prvih naselitev že iz časa 11. stoletja, našli so tudi ostanke iz rimskih časov, bil je tudi pod dinastijo Habsburžanov. Ustavili smo se v Kobariškem muzeju, kjer smo si ogledali muzejsko zbirko, ki je večinoma posvečena Soški fronti in njenemu zaključku, imenovanem Čudež pri Kobaridu. Kustos nas je seznanil s potekom Soške fronte, trpljenjem vojakov, ogledali smo si tudi orožje iz 1. svetovne vojne, pismo vojaka, ki ga je pisal domov, ter krajši zgodovinski film.

Pot nas je nato vodila do italijanske kostnice, ki je bila sezidana okoli cerkve sv. Antona. Kostnica je spomenik, posvečen 7014 padlim italijanskim vojakom.  Narejena je v obliki osmerokotnika in je na pogled zelo veličastna.

 

Pot smo nadaljevali nazaj proti Bovcu, kjer smo se ustavili še v Muzeju na prostem Ravelnik. V tem muzeju so na ogled številni strelski in povezovalni jarki, kaverne, bunkerji, obnovljene barake, na vrhu tudi krater, ki je ostal za edino granato, ki je zadela položaje v času vojne.

Pozno popoldan smo se polni novega znanja in spominov vrnili domov.

 

Julija Mirt, 9. b